23.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Yeni Evli Çiftlere Ziyagillerden Öneriler

  • 20 Ekim 2014
  • 1.323 KEZ OKUNDU
Yeni Evli Çiftlere Ziyagillerden Öneriler

Evliliğin ilk yılları güzel olduğu kadar aslında en zor zamanlar… Yeni evli çiftlerde birlikte yaşamaya alışmak, birbirinizi daha yakından tanımak, aile olmak ve ailelerinizle yakınlaşmak bazen ciddi sıkıntılara yol açabiliyor.

Yeni evli’lerin problemleri azaltmak, evliliğinizi hem sağlam temeller üzerine oturtup hem de tadını çıkarmak için bazı yaşam deneyimlerine kulak vermek gerekiyor.

Kavganızı seçin

Her konuda kavga etmek zorunda değilsiniz. En küçük şeyler bile bir tartışmaya yol açabilir. Örneğin terliyken koltuğa oturma şekli, futbol oynadıktan sonra bir keçi gibi kokması… Fakat gördüğünüz her ufak tefek şey için tartışmaya başlamanız, mutlu evliliğinizin kısa sürede kabusa dönüşmesine neden olur. Bu yüzden kontrol etmek istediğiniz şeyleri sınırlayın ve ona da hareket alanı sağlayın.
evlilik kırgınlık

Ev işlerini paylaşmak

Hem kadının hem erkeğin çalışmak zorunda olduğu şu çağda, evdeki eski iş bölümü anlamlı değil. Ev işlerini adil bir şekilde paylaşmak ve bazı şeyleri, mesela yemek pişirmeyi sırayla yapmak bu konularda çıkacak tartışmaların da önüne geçecektir.

Yatağa küs girmeyin

Mutlu evliliğin en önemli sırlarından biri, uyku öncesi barışma ve öpücüktür. Öfkeniz tamamen geçmemiş olsa bile, uyumadan önce onunla birkaç dakika konuşun. Yatağa girmeden önce sorunlarınızı çözmüş olun. Çünkü ancak bu şekilde her ikiniz de huzurlu bir uyku çekip sabaha dinlenmiş olarak uyanabilirsiniz.
mutlu evlilik

Karşılaştırma yapmayın

Eşinizle tartışmalarınızda kullandığınız cümlelere dikkat etmelisiniz. Artık kendi ailelerinizin dışında yeni bir aile kurduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden evliliklerde sıkça görülen aile kaynaklı tartışmalarda, taraf tutmadan konuşun. Ne olursa olsun onun ailesiyle kendi aileniz arasında bir karşılaştırma yapmayın.

Evlilik aşkı öldürür lafına kulak asmayın, aşkınızı da romantizmi de canlı tutmak sizin elinizde. Evde yemek yerine çıkacağınız romantik bir akşam yemeği, bir Pazar kahvaltısı yerine gideceğiniz bir sinema aranızdaki romantizmin canlı kalmasını sağlayacak. Ayrıca akşamları bilgisayar ya da TV başında vakit geçirmek yerine sohbet etmeniz de iyi bir fikir.

Bunu Okudunuz mu?  Mutlu evlilik hayat kurtarıyor mu?

Sürprizler Yapın

  • Onun çok çok seveceği ve sevineceği bir plan yapın. Onun için yapılmış olduğu belli olan bir plana uygun geçen bir koca gün: herkese ne kadar değerli olduğunu hatırlatır.
  • Sürpriz, sürpriz, sürpriz… En az 1 sürpriz sunun. Dikkatli olun, sizin değil, onun hoşlanacağı bir sürpriz olmalı.
  • Her ikinizin de hayatında var olan güncel sıkıntılardan konuşun. İş yaşamında, aile hayatında ya da arkadaş çevresinde yaşanan herhangi bir sıkıntı, sorun, onu endişelendiren, geren herhangi bir durumu konuşun. Ve dikkat edin: asla ve asla meseleye “düşmanın gözünden bakmayın!”
  • Mümkünse, baş başa çocuklardan ve yakınlardan uzak bir hafta sonu geçirin. Nerede olduğunun ya da nasıl geçtiğinin hiçbir önemi yok.

evlilik

Değişmeye ve Değiştirmeye çalışmayın

Evlilik kurumu devreye girdiğinde, bazı gerekçelerle bireyler birbirini değiştirmeye çalışıyor. “Ama sen artık evlisin, sen artık bir eşsin, şuraya gitme, şunu yapma, şu sorumlulukların var…” Bunlar işin içine girince, kişi tabii ki kendinden ödün vermeye başlıyor. Kendinden ödün vermeye başlayınca da değişiyor. Hem kendisi rahatsız oluyor hem de karşısındaki kişi artık o kişi olmuyor. Bu yüzden değişmeye ve değiştirmeye çalışmayın yeni evli’ler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ