23.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Sağlıklı ilişkide 5 Altın Kural

Sağlıklı ilişkide 5 Altın Kural

Sağlıklı ilişkide olmazsa olmaz koşulu dengedir. Eşler arasında sorumluluk, bağlılık, şeffaflık gibi konularda uyum olması ilişkinin kalitesini belirler.

Evli çiftlerde eşin ailesi ve arkadaşlarıyla kurulacak sağlıklı bağlar ilişkinin geleceğini belirler. Flört eden çiftlerde aileler ilişkiye müdahil olmadıkları için arkadaş çevrelerine bakış açıları ilişkinin anahtarıdır. Evlilik ve Çift Danışmanı Uzman Psikolog Gamze Eser; sağlıklı ilişkide başarının 5 altın anahtarını açıkladı:

Olumlu bakış açısı önemlidir!

Çiftler karşılaşacakları sorunları çözme yönünde eğilim gösterirlerse ilişkileri kolayca zenginleşip gelişir. Lakin bir tarafın olumsuz, sorun odaklı yaklaşımı hem diğer tarafı zorlayacaktır, ayrıca çözümsüzlükle sonuçlanacaktır. Bu nedenle hayata bakış açımızı gözden geçirmemiz ve ilişkimizde olumlu bakış açısına sahip olmamız elzemdir.

Şeffaf olun!

Teknoloji çağında bireysel sırların kolayca ifşa olduğu gerçeğinden hareketle ilişki ile ilgili açık olmak, şeffaflık, sır saklamamak çok önemlidir. ”Nasıl olsa önemsemez, haberi olmasa da olur,” düşüncesi ile saklanan sırlar açığa çıktığında ilişkiyi bitirebilirler. Kendimiz için önemli olan bir konunun partnerimiz için önemsiz olduğu yanılgısı karşılıklı olarak sır saklamayı, gerçeği gizlemeyi beraberinde getirir. Bu nedenle her konuda şeffaf olmak önemlidir.

Sosyal çevreye saygı duymak önemlidir!

Özellikle evli çiftlerde eşlerin ailelerinin olumsuz tutumu boşanmayla sonuçlanacak etkiler yaratabilir. Ayrıca eşinizin yanında olmak, ailesine bildirimde bulunarak kendilerinin de bir aile kurduğunu ifade etmek tepkiye yol açsa da bir süre sonra aile tarafından kabullenme ile sonuçlanacaktır. Bilinmesi gerekenlerin başında, çiftlerin ailelerinin sınırlarını bilmesi, müdahalelerinde bir yanlış var ise; çift olarak aynı görüşte ve kararlılıkla tutum belirlenmesi hem ilişkiyi güçlendirir hem de dışarıdan gelecek olumsuz enerjiyi bertaraf eder.

Sorumlulukları paylaşın!

Çiftlerin mümkün olduğunca dengeli bir biçimde sorumlulukları paylaşması; bunu yaparken haz aldıkları işleri seçmeleri ilişkilerin sağlığı için çok önemlidir. Bir taraf sürekli sorumluluk alıyor, diğer taraf bundan kaçınıyorsa bir süre sonra sorunlar baş gösterecektir. Tüm işleri ben yapabilirim düşüncesi de hiçbir şeye elimi sürmeyeyim düşüncesi de sağlıklı değildir. Anlaşarak, konuşarak, uzlaşarak sorumlulukların paylaşılması; ara sıra görev değişimi yapılması olumlu sonuçlar doğurur. Ancak aşırı sorumluluk alan kişi bir süre sonra bıkmışlık ve yorgunluk hissedeceğinden depresyona girmesi kesinlikle kaçınılmazdır. Yalnız yerine getirilmeyen sorumluluklar da ilişkinin bitmesine neden olur.

Bunu Okudunuz mu?  İlişkide sevişmenin faydaları

İlişkinizin bitmemesi için İlişkiler Nasıl Geliştirilebilir? adlı konumuza göz atmanızı öneriyoruz!

Sadakat olmazsa olmaz!

Sadık olmanın ilk koşulu yalan söylememektir. Aldatma ise her türü ilişkiyi kopma noktasına getirir. Eğer ekonomik bağımsızlığı olmayan eş zorunluluk nedeniyle aldatılmayı kabullenmiş gibi görünse de eşine karşı saygısı, sevgisi ve dürüstlüğü zamanla azalacak hatta yok olacaktır. Diğer yandan aldatan eş ise durumu gizlemeye çalışırken daha çok yalana başvuracak ve partnerinin güvenini kaybetmeye mahkum olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ