19.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenmeli?

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenmeli?

Mikrodalga fırın nasıl ve ne sıklıkla temizlenmeli? Cam ve dış yüzey temizliği ile mikrodalga fırın içinde oluşan yağlar için ne yapmak gerekir?

Hayatımızı kolaylaştıran benimde hemen her gün mutlaka işim düşen mutfaktaki büyük kolaylık sağlayan elektronik ürünlerin içerisinde olan mikrodalga fırın sadece yemek ısıtmak için değil mutfakta yemek, cips, kek, içecek, sarımsak soymak gibi birçok farklı amaç için kullanılıyor. Son zamanlarda evdeki turbo fırınlar kadar mikrodalgada yapılan yemekler listesi gün geçtikçe de çoğalıyor. En son poğaça tarifini görmüştüm biraz daha geliştirilirse yakında diğer fırınlara ihtiyaç kalmayabilir gibi bir algı içerisindeyiz.

Mikrodalga fırınları her gün kullanılan bir ürün peki ama ne sıklıkla temizlenmeli?

Mikrodalga fırınlar vakti olanlar için her kullanımdan sonra nemli bir bezle silmeleri yeterli olmayacaktır. İçerisinde yemeklerin yağları birikiyor. Bunu mutfakta kullandığımız yağ sökücü ürünler veya ancak bulaşık macunu ile silmek mümkün oluyor. Bu işlemin ardından ne kadar nemli bir bezle geriye kalan kimyasal temizlik maddelerinin ardından geriye kalan maddeler sonraki kullanımlarda tekrardan ısıttığımız veya yaptığımız yemeklere bulaşıyor. Bu da mikrodalga gibi aşırı hijyen isteyen ürünlerde temizliği daha büyük bir titizlikle temizlemek veya kullanmak oluyor.

Mikrodalga fırını elinizin altında olan küçük maliyet ve doğal bir yöntem olan limon ile temizlemek en sağlıklısı ama bu uzun süre temizlenmemiş bir mikrodalga için yeterli olmayabilir veya işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Aşırı inatçı yağlar oluşmadan kısa süreli aralıklarla mikrodalga fırını temizlemek gerek.

Mikrodalga temizliğinde limon etkisi ile yağlardan ve kimyasal atıklardan uzak, içiniz rahat fırınınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mikrodalganızı Limon ile Temizlemek için Gerekli Malzemeler

limonla mikrodalga fırın temizliği

  • Yarım limon
  • 3 su bardağı çeşme suyu
  • Nemli bir bez
Bunu Okudunuz mu?  Farklı Saç Modelleri, Örgüleri, Stilleri

Cam ve Dış Yüzey Temizliği için

  • Eski bir cam sil şişesini iyice temizleyiniz.
  • İçerisine 1 su bardağı su ilave ediniz.
  • İçine 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi ilave ediniz ve iyice çalkalayınız.
  • Fırının cam kısmından başlayarak temizleyin ve kurulayın.
  • Sonrasında üzerindeki yemek kalıntıları ve hijyen için mikrodalga fırınının her yüzeyini sıkıp nemli bir bezle iyice dezenfekte edebilirsiniz.

Mikrodalga Fırın İçinde Oluşan Yağlar için

Cam ve derin bir kaseye yarım limonun suyunu sıkın ve limonun geriye kalan kısmını dilimleyerek suyun içene bırakın.

Mikrodalga fırını en yüksek sevide 5 dakika çalıştırın ardından yapacağınız işlem yumuşayan yağları nemli bezle silip temizlemek aynı işlemi 2 defa yaparsanız daha temiz olacaktır. Bu işlemi hafta bir uygulama veya mikrodalganızı kullanma sıklığına göre daha kısa veya daha uzun sürede yapabilirsiniz.

Tertemiz olmuş tüm yağlardan ve kalıntılardan temizlenen mikrodalga fırınını içiniz rahat şekilde kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ