19.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Meyvelerin Faydası

  • 02 Kasım 2018
  • 124 KEZ OKUNDU
Meyvelerin Faydası

Doğanın bizlere verdiği en değerli hediyelerden olan meyveler, rengarenk görüntüsü; lezzetli tadının yanında aynı zamanda meyvelerin faydası sağlığımız için de oldukça yararlı.

Meyvelerin faydası; olmazsa olmaz besin maddelerinden olan meyvelerin vücudumuza sağladığı katkılar sayesinde çeşitli hastalıklardan kurtuluyoruz. Daha sağlıklı ve enerjik bir yapıya sahip olabiliyoruz. Özellikle mevsiminde tüketilen meyveler ise çok daha farklı. İşte meyvelerin vücudumuza faydaları.

Kolestrolün Düşmanı

Her yaşta ortaya çıkabilen, ancak ilerleyen yaşlarda daha da ciddi bir sorun haline gelen kolesterol; kalp sağlığının en büyük tehdit unsurlarından biri. Kolesterolü kontrol altına almak ve düşürmek içinse meyve tüketmek gerekiyor. Elma, kiraz, armut, kivi gibi meyveler; C ve E vitaminine sahip olmalarının yanı sıra folik asit de içerdikleri için kolesterolü dengede tutuyor.

Kas ve Eklem Gelişimi

Özellikle küçük yaşlardan itibaren meyve yeme alışkanlığına sahip olmanız durumunda kas ve eklem yapısının sağlam ve gelişmiş olduğu gözlemlenebiliyor. Portakal, dut, erik, üzüm, şeftali ve kayısı başta olmak üzere elma ve incir gibi meyveler; C, B, E ve K vitaminleri bakımından zengin olduğu için büyümeyi hızlandırıyor.

Diş Çürümesini Engeller

Kiraz, çilek ve karadut gibi kırmızı meyveler; kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olduğu için diş çürümesini engelliyor ve dişlerin daha sağlıklı gelişmesini sağlıyor.

Meyvelerin Faydası Bağırsakları Düzenli Çalıştırır

Kayısı, erik ve şeftali gibi meyveler, A ve C vitamini bakımından son derece zengin. Bu da bağırsakların düzenli ve sağlıklı sindirim yapmasına katkıda bulunuyor.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Üzüm, hindiba ve ananas gibi meyveler; posa, kalsiyum, potasyum ve folik asit bakımından zengin oldukları için hastalıklara karşı savunma sistemimizi geliştiriyor.

İdrar Yolları Enfeksiyonuna Karşıdır

Karpuz, muz, vişne nar gibi meyveler, flovonaid içerdikleri için idrar yolları hastalıklarının oluşma riskini ciddi anlamda azaltıyor.

Bunu Okudunuz mu?  Ofiste Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Hücreleri Yeniler

Ölü hücrelerin atılması ve yaşlanmanın geciktirilmesi için mandalina ve greyfurt bol miktarda tüketilmeli.

Sebze Meyve Takvimi için yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Meyve Sebze Organik Besin

Alerjilere Karşı Koruma Sağlar

Kivi ve çilek, C vitamini deposu oldukları için güçlü antioksidanlardır ve bu nedenle alerjilere karşı tam koruma sağlar.

Diyabet ve Kireçlenmeyi Engeller

Kavun ve armut gibi meyveler, diyabet başta olmak üzere kireçlenme ve damar tıkanıklığına karşı birebirdir.

Kansızlığa Karşı Etkilidir

Kayısı, incir ve ananas cilt yenilenmesinde kansızlığın giderilmesinde son derece etkili olan meyvelerdir.

Kaynak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ