22.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Kurban Etinden Kavurma Nasıl Yapılır?

Kurban Etinden Kavurma Nasıl Yapılır?

Kurban etinden kavurma yapılışı,  kurban eti nasıl saklanmalı? Bayram sabahı kurban eti hemen tüketmek doğru mudur? Bayramda kurban eti nasıl saklanmalı? Kurban bayramında kesilen et dinlendirmeden en doğru şekilde nasıl pişirilir? Kurban etinin hangi bölgesinden kavurma yapılır?

Kurban bayramı arafesindeyiz sayılı günler kaldı denebilir. Birçok yapılan yanlıştan biriside kurban kesilir kesilmez yapılan kurban etinden kavurma telaşı olur. Peki ne kadar sağlıklı? Aynı gün içerisinde kesilen kurbandan kavurma yapılır mı? İşte yanıtı.

Kurban bayramı sabahı demek kavurma demek oluyor kesilen kurbanlıklar yöre ve kişinin kendi tercihine göre değişse de genel olarak koç, dana ve teke kesiliyor ülkemizde. Deveden de kurban oluyor ama genellikle ülkemizde pek nadir kesilen kurbanlık cinsinden denebilir.

Kurbanda kesilen hayvanların tüm kısmından kavurma yapılmıyor tabi ki.. Her bölgesinden ayrı ayrı pişirme şartlarına uygun yemeklik ve haşlamalık çıkıyor.

Bayram sabahı kurban eti hemen tüketmek doğru mudur?

kurban etinden kavurma yapılışı

Kurban eti kesildikten sonra serin bir oda veya yerde en az 5-6 saat dinlendirilmeli dinlenen et uygun koşullarda muhafazada edilecek şekilde ayrılmalı.

Kurban eti birçok kişi yapmasa da bir gün bekleterek tüketmek en sağlıklısı( aynı gün tüketmek isteyenler haşlama yolu ile tüketirlerse en doğru pişirme yöntemini tercih etmiş olurlar).

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

5-6 saat dinlenmiş eti parçalara ayırırken hangi bölge hangi yemek için uygunsa ona göre ayrılmalı bu işi uzmanından eğitimini almış kişilere yaptırırsanız daha doğru bir yol izlemiş olursunuz.

Kıymayı kasaplarda değil kendi evinizde kıyma makineniz varsa evinizde yapmanız başka etlerde olan parazitlerin sizin etinize de bulaşmasını engellemiş olursunuz.

Kurban eti kesildikten sonra ciğerlerin üzerindeki zar odacıkları varsa bunları ciğerden ayırın ve öyle tüketin.

Bunu Okudunuz mu?  Firik Pilavı Yapılışı, Tarifi, Malzemeleri

Sakatat parçalarını kurbandan çıkar çıkarmaz temizlenmeli bu parçaların daha çabuk bozulduğunu direk olarak temizlendikten sonra dipfrize kaldırılmalı.

Kurban etine kendi iç yağından az miktarda kullanarak veya hiç yağ ilave etmeden pişirme yolunu tercih ediniz. Etin tadına daha da lezzet katan tereyağını kurban kesildikten birkaç gün sonra yoğun tüketilen etle birlikte tüketmekten kaçının.

Etin hangi bölgesinden kavurma yapılır?

soğuk kavurma tarifi

Boyun kısmından kavurma çok ama çok iyi olur ilk tercihiniz olsun boyun eti yağsız ve etin en lezzetli yerlerindendir. Sırt kısmı boyna yakın ve kuyruk bölümüne kadar uzanan kısmı, son olarak ta incik kısmından çok ama çok lezzetli kavurmalık et çıkar.

Kavurmalık eti birde soğuk olarak yani eski anne yöntemi ile saklamak ve arzu ettiğiniz vakit tüketmek isterseniz işte tarifi.

Kavurmalık eti saklamak isteyenlere bayramda tüketmek isteyenler bu tarifi tercih etmesin bu tarif birçok yemekte kullanabileceğiniz soğuk kavurma olarak adlandırılan uzun süre kendi yağı içinde kalan lezzetli bir tarifdir.

Eski anneanne tarifi olan kavurmada 6 ay kadar hiç bozulmadan muhafaza edebilirsiniz işte uzun süre saklayabileceğiniz kavurma tarifi.

Soğuk Kavurma Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 3 kilo kurban eti
  • 500 gr iç yağ
  • 250 gr koç kuyruk yağı
  • Salamuralık tuz

Hazırlanışı

Öncelikle kuyruk yağını incecik doğrayın, iç yağı da ince ince kıyın ve tencereye alın.

Kısık ateşte iç yağ ve kuyruk yağı kendisini bırakana kadar pişirin.

Kuşbaşı doğradığınız 3 kilo eti tencereye ilave edin üzerine salamuralık tuz atın tuz etin tadından biraz baskın gelecek şekilde kontrol ederek ilave edin 1 saat ara ara karıştırarak pişirin.

Kurban etinden kavurma olup olmadığını anlamanız çok kolay olacaktır aslan gözü gibi kaynamaya başlayınca pişmiş demektir.

Bunu Okudunuz mu?  Pırasa Böreği Tarifi Yapılışı

Kavurmayı ister bir borcama döküp sonra dilim dilim kesebilir veya pet şişe ile de istediğiniz ölçülerde muhafaza edebilirsiniz.

Kavurma Nasıl Saklanır?

kavurma tarifi

Kavurmayı saklamak istediğiniz kaplara alın donunca 1 saat buzdolabına alın ve ardından kalıbından çıkarın ve buzdolabında muhafaza ederek uzun bir süre yemeklerde kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş kavurma en güzel şekilde dilim dilim dondurmak isterseniz eğer su şişenini öncelikle sirke ile dezenfekte edin durulayın ve ardından pet şişeyi ağız kısmından kesin içine kavurmayı doldurun ve ağzına ince bir tülbent geçirin.

İyice soğuduktan sonra azına streç film ile sarın ve 1 gece buzdolabında bekletin ardından dilimleyin ve tek kullanımlık olarak ister dipfrize ister buzdolabında canınız ne zaman istese tüketeceğiniz dondurulmuş kurban kavurması hazır afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ