22.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Kıkırdak Aşınması Güçlendiren Bitkiler ve Tedavisi

 • 17 Temmuz 2016
 • 23.142 KEZ OKUNDU
Kıkırdak Aşınması Güçlendiren Bitkiler ve Tedavisi

Kıkırdak Güçlendiren Bitkiler-Kıkırdakları Geliştiren Bitkisel Çözümler

kıkırdak güçlendiren bitkisel çözümler

Bir çoğumuz kıkırdakların kas ve hareket sistemi üzerindeki önemini pek ciddiye almayız ama kıkırdaklar gerçekten vücudumuzda kemikler ile kasların bir arada uyum içerisinde faaliyet göstermesini sağlayan önemli bir göreve sahiptir. Kıkırdaklar sağlıklı zamanlarda pek sorun çıkartmazlar. Ancak yaşlanma, kaza, çarpma ve yaralanmalar neticesinde kıkırdaklar eski işlevlerini kaybetmeye başladıklarında hele bir de eklem ve kıkırdaklarda kireçlenmeler baş gösterdiğinde işte o zaman ciddi manada başımız ağrıyacak demektir. Bir çok profesyonel sporcunun menisküs veya kıkırdak zedelenmeleri neticesinde aktif spor yaşamlarını sona erdirdiklerine şahit oluyoruz. Kıkırdaklarda aşınma (kıkırdak aşınması) ve kireçlenmenin başlıca nedenleri artrit, karpal tünel sendromu gibi bir takım eklem rahatsızlıkları da olabilmektedir. Kıkırdağı güçlendiren yiyecekler, besinler ve gıdalar ile beslenmek kıkırdak aşınması gibi rahatsızlıkların baştan önlenmesi için son derece gerekli olmaktadır. Şimdi kıkırdağı geliştiren meyve ve sebze türleri neler olabilir bunlara göz atalım.

Kıkırdak aşınmasının meyveler sebzeler ve yiyecekler ile tedavisi

Omega-3 Yağ Asitleri İçeren Besinler:

Omega-3 yağ asitleri hakkında muhtemelen bir çok olumlu yazı ve yayın ile karşılaşmışsınızdır. Kıkırdak güçlendirici etkisi de omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler ve gıdaların faydaları arasındadır. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinlerin ortak özellikleri kıkırdağın çevresinde veya kıkırdağın dokusu içerisinde problemlere yol açan iltihabı yok edici ve temizleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle Omega-3 yağ asitlerinin uygun miktardaki tüketimi  kıkırdak sorunları için etkili bir doğal çözüm olarak işe yaramaktadır. Omega 3 yağ asitleri hangi besinlerde bulunur: Somon ve ceviz gibi gıdalar omega-3 bakımından zengin yiyecekler olarak bilinir.

ZENCEFİL:

Zencefil gerçekten ilginç ve bir o kadar da şaşırtıcı bir baharattır. Zencefilin kıkırdak iyileştirmek için eski hint ve çin bitkisel tıbbında yoğun bir biçimde kullanıldığı söylenmektedir. Zencefil, iltihap söktürücü etkisi ile kıkırdaklarda oluşan iltihabi deformasyonların da önüne geçmektedir.

Bunu Okudunuz mu?  Aç Kalmadan Kilo Nasıl Verilir?

ZERDEÇAL:

Doğal şifa baharatı olarak zerdeçal kıkırdakla ilgili sorunları olan kişilere bitkisel tedavi sunan mükemmel bir seçimdir. Toz zerdeçal biçiminde tüketilebileceği gibi yemeklerde kullanılarak ta zerdeçal kıkırdakları ve kemikleri güçlendirici etki yapmaktadır. Özellikle zerdeçal çayı, eklem kireçlenmesine bitkisel çözüm sunan bir bitki çayı olarak ta kullanılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Merhabalar efendim benim şikayetim dizim ve ayaklarımla ilgili ayaklarımın baş parmak ve kaba etinde kireçlenme oluşu dr acil ameliyat dedi dizlerimde isi kıkırdak incelmesi dedi tedavisi için ne yapabilirim lütfen yardımcı olun çok kötüyüm birde zencefil ve zerdeçal iyi gelir demişsiniz ne miktarda ve nasıl kullanacağımı yazarmısınız lütfen iyi günler

 2. Ayse dedi ki:

  Dizlerimde azalmış ve kıkırdak incelmesi dedi tedavisi için ne yapabilirim lütfen yardımcı olun çok kötüyüm birde zencefil ve zerdeçal iyi gelir demişsiniz ne miktarda ve nasıl kullanacağımı yazar mısınız lütfen iyi günler.

  1. ali dedi ki:

   bi cozum buldunuz mu bende de ayni sikinti var

  2. Yeşim dedi ki:

   Bir çözüm buldunuz mu bende de dizlerimde kıkırdak incelmesi var iyi değilim çare arıyorum. Yaptığınız memnun kaldığınız birşey var mı

 3. Büşra dedi ki:

  İyi günler ayak baş parmağımda kıkırdak kayıklığı var bunun çözümü ne olabilir? Lütfen acil bana tedavi yöntemleri neler olabildiğini söyleyebilir misiniz rica etsem.

  1. Meltem dedi ki:

   Merhabalar Büşra Hanım;
   Bu konuyla alakalı doktora başvurmalısınız.
   Teşekkürler.

 4. ali dedi ki:

  dizlerimde K.YUMUSAMASI var ne önerirsiniz

BİR YORUM YAZ