18.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Karakalem’e Giden Renkli Yol!

  • 14 Şubat 2017
  • 7.375 KEZ OKUNDU
Karakalem’e Giden Renkli Yol!

Kış günleri yaklaşıyor… Karakalem yapmaya hazır olalım.

kara kalem bayan yan çizim

Evde zaman geçirmek için yeni hobiler edinmenin zamanı geldi. Özel bir yeteneğiniz olması gerektiğini düşündüğünüz karakalem çizimler aslında kağıt-kalemle bolca zaman geçirerek ustalaşabileceğiniz bir hobi. daha da önemlisi bir sanat.

karakalem bayan suratı

Karakalem yapmaya başlarken sizlere ilk anlatmam gereken şey, doğru kalem tutmak ve doğru çizgi çizmek. kendinizi yeni yazmayı öğrenen bir çocuk gibi düşünün. ilk öğretilen şey kalem tutması ve sayfalar dolusu çizgi çalışması yapması gibi. sizlerin de aynı şeyi yapması gerekiyor.

Kalemi doğru tutun!

kalemi doğru tutmak

Yazı yazarken doğru kalem tutmak; elin kağıda oturtulması olarak tarif edilir. Ancak karakalem çizmek için, eliniz kağıttan olabildiğince uzak olmalı. Kağıda 45 derecelik bir açı ile elinizi konumlandırmalı ve çizim yapmaya başlamalısınız. Aksi durumda yaptığınız çizimler elinizle dağılacaktır. Bu öğrenmeniz gereken ilk şey. İkincisi ise çizgi atmaya başlamak.

Bıkmadan çizin!

bıkmadan çizmek

Çizgi çalışmak sizin için en önemli şeydir. Çizgiyi öğrenmek resmi öğrenmenin en birincil kuralıdır. Dolayısıyla çizgiyi atmaya başladığınızda olabildiğince kontrollü çizgiler çizmelisiniz. Ne çok hızlı ne de çok yavaş olmalı. Ne çizdiğinizi, kalemin nereye gideceğini bildiğiniz çizgiler olmalı. Bunun için kağıdın iki farklı yerine noktalar koyarak, iki noktayı birbiriyle birleştirerek başlayabilirsiniz. Aynı çalışmayı olabildiğince fazla yapmanız gerekmektedir.

Düz çizgi çizmeyi tamamladıktan sonra elips çizgi çizmek bilek hareketini geliştirmemiz için de oldukça önemlidir.

kara kalem bayan dudağı

Tüm bu işleri bıkmadan yapmaya başladığınızda sanata giden yolda önemli bir adım attınız demektir.

Sonraki yazımızda sizlere portre çizmeyi anlatacağım.
Şimdiden kolay gelsin.

Bunu Okudunuz mu?  Edebiyat Nedir? Nasıl, Ne Zaman Doğdu?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ