18.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

İlişkiler Nasıl Geliştirebilir?

  • 01 Haziran 2015
  • 1.058 KEZ OKUNDU
İlişkiler Nasıl Geliştirebilir?

Bilimi kullanarak ilişkiler nasıl geliştirilebilir? Eğer uzun süreli bir ilişki içindeyseniz, bunu neyin sağladığını merak ediyor musunuz?

Dürüstlük, bağlılık ve romantik duyguların bir ilişkiye pozitif etkileri olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar var mı? İşte araştırmalar sonucunda bulunan ve ilişkinizi geliştirmenize faydalı olacak bilimsel bulgular:

Ne kadar bağlısınız?

Arkadaşlarınızın partnerlerinden sorumluluk almadığı için şikayetçi olduğunu kaç kez duydunuz? Bu ilişkileri sona erdiren çok yaygın bir açıklamadır. Peki bağlılık gerçek anlamda ne ifade ediyor? Bir çift olarak karşılaşabileceğiniz her türlü fırtınaya beraber göğüs germek, uzun vadeli düşünmek, birbirini desteklemek… Bir ilişkinin sağlıklı şekilde sürmesi için bir takım olunmalı ve kendinizden hemen sonra partnerinizi düşünmelisiniz. Geçtiğimiz günlerde konuyu destekleyen çok ilginç bir makale yayınlandı. Araştırmacılar, Arriaga ve Agnew, uzun vadede içinde olmayı istemenin istikrarlı ve kalıcı bir ilişki için önemli bir unsur olduğunu keşfetti.

Bir öpücük sadece bir öpücük müdür?

İnsan türüne en yakın hayvanlar olan şempanzeler üzerinde yapılan bir araştırma, öpüşmenin sanılandan çok daha güçlü bir bağ kurma aracı olduğunu gösteriyor. Güçlü fiziksel değişikliklere sebep oluyor. Örneğin tutkulu bir öpüşme, tüm hormonları ve sinir taşıyıcılarını kapsayan zincirleme kimyasal reaksiyona sebep oluyor. Özellikle öpüşme sayesinde salgılanan dopamin, adrenalin ve serotonin bireylerin kendilerini çok daha iyi ve mutlu hissetmesine sebep olur. Çalışmalar öpüşme sıklığı ve ilişkinin kalitesi arasında kesin bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yani ne kadar çok öpüşürseniz o kadar mutlu olursunuz!

Partnerinizi ek figür olarak görmek..

Bir çocuk için bir bağlanma figürünün örneği sevgi dolu bir ebeveyndir. Onaylanmaya ve desteğe ihtiyaç duyduklarında döndükleri insandır. Kardeşler ve arkadaşlar da bu rolü üstlenebilir. Biriyle romantik bir ilişki oluşturulduğunda da benzer bir süreç olur. Fiziksel yakınlık ve bağlanma ile güçlenilir. Bu figürler hayattaki boşlukları doldurur ve başarıları kutlamak ya da başarısızlıkları avutmak için ilk aranan insanlar olur. Bağlılık ne kadar güçlü ise ilişkinin sağlam, kalıcı ve mutlu olması o kadar yüksek ihtimaldir.

Bunu Okudunuz mu?  Eski Sevgiliye Mesaj Yazmamızın Sebebi

Partnerinizle ilgili olumlu yanılsamalarınız var mı?

Çoğu insan partnerinizle ilgili yanılsamalarınız varsa bunun uzun vadede kötü olduğunu söyler. Ama bilim tam tersi olabileceğini gösterir. Romantik ilişkiler partnerinizi idealize etmenize yarayan pek çok pozitif yanılsama ile doludur. Peki bu sağlıklı ve akılcı mıdır? Olumlu bir imaj ilişkinin başında tipiktir ama zaman eşinizin kusurlarını, kötü alışkanlıklarını ve diğer olumsuz özelliklerini ortaya koyacaktır. Araştırmalara göre, ne kadar çok bilirseniz aşık kalma ihtimaliniz o kadar düşer. Bu yüzden pozitif yanılsamalar ilişkinin daha uzun soluklu olması için faydalıdır. Yine araştırmalar gösterir ki bu tarz çiftler daha az tartışır ve daha mutlu olur.

partnerinizle ilgili yanılsamalar

Ne kadar bağımsızsınız?

İlişkiler de belirli bir miktar özerklik olduğunda daha iyi sürer ve eşler her zaman birlikte vakit geçirmek zorunda hissetmezler. Seçimler yapılırken zorlama olmaz. Kendi ilgi alanlarınız ya da hobileriniz için özel zaman isteyebilirsiniz, hatta yeni insanlarla tanışmak için. Özerklik daha az stres ve daha büyük mutluluk demektir. “Kendini bulmak için kendin için düşün.” – Socrates

Bugün hiç yalan söylediniz mi?

İlişkinizde inşa etmeye çalıştığınız güveni sarsacağı için normalde yalan söylemek zehirli kabul edilir. Ancak psikologlar iki tür yalan arasına bir çizgi çeker. İlki anti sosyal yalancılıktır ve kendi çıkarınıza durumu manüple etmek için ya da basitçe partnerinizi kandırmak için söylersiniz. Bu her zaman güvene ihanet olarak kabul edilir ve bir ilişkiyi yok edebilir. Ama bir de sosyal yalancılık vardır ve yanlış zamanda kötü haber vermemek ya da eşinizin duygularını incitecek bir kötü durumu önlemek için söylenir. Bazen bu tür beyaz yalanlar ilişkiyi korumaya ve sürmesini sağlamaya yararlar. Bu Oxford Üniversitesi’nden Robin Dunbar önderliğindeki araştırmacılar tarafından varılan sonuç olmuştur.

Bunu Okudunuz mu?  Evliliklerde iletişim Nasıl Kurulur?

Fiziksel etkilenmenin gücünü asla küçümsemeyin!

Öpüştüğünüzde, sarıldığınızda, el ele tutuştuğunuzda ya da orgazma ulaştığınızda oksitosin adı verilen sakinleştirici bir hormon salgıladığınızı biliyor muydunuz? Fiziksel çekim sadece refah duygusunu arttırmaz, aynı zamanda daha istikrarlı ve mutlu bir ilişki kurmak için yardımcı olur. Fizksel temas bir nimettir. Araştırmalar, yüksek kaliteli ilişkiler ve sık sık yaşanan fiziksel temas arasında çok güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Sağlığınız için çok önemli bir yatırım..

Uzmanlar, uzun süreli ilişkiler için harcanan zaman ve çabanın fazlası ile karşılığını alacağını belirtiyor. Çünkü İlişkinizin fiziksel ve ruhsal sağlık faydaları yaşam kalitenizi olumlu etkiler ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olur. Cardiff Üniversitesi araştırmacılarına göre uzun ilişkiler kadınların ruh sağlığına, erkeklerin ise fiziksel sağlığına oldukça fayda sağlıyor.

İlişkiyi büyütmeyi öğrenin!

Muhtemelen herhangi istikrarlı bir ilişki için en büyük tehdit, monotonlaşma riskidir. Sürekli izlenen rutin sıkıntı verir ve sıkıntı bir virüs gibidir, tatminsizlik ve çatışmalara yol açar. İstatistikler bu konuda yalan söylemiyor. Çiftlerin birlikte yeni şeyler keşfettiği ilişkiler çok daha güvenli ve mutluluk verici oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ