22.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

İlişkide sevişmenin faydaları

  • 03 Nisan 2015
  • 37.713 KEZ OKUNDU
İlişkide sevişmenin faydaları

Bir ilişki yaşıyoruz. Fakat ilişkimizde sevişmenin faydaları nelerdir bir çoğumuz bilmiyoruz. Ayrıca aktif bir seks hayatı, tıbbi çalışmaların sunduğu kanıtlara göre daha uzun ve daha tatmin edici bir hayat getiriyor.

ilişkide sevişmenin faydaları 1

Seks bağışıklık sistemini güçlendirir. “Tatlım, başım ağrıyor.” Seks yapmak için en iyi sebeptir! Sevişmenin faydaları günümüzde, şaşırtıcı sayıda doktor ve bilim adamı, cinsel ve duygusal hayatlarımızın, beden sağlığımızı nasıl da etkilediğini kabul ediyor. Başka bir deyişle, beynin bağışıklık sistemini doğrudan nasıl etkilediği konuşuluyor. Düzenli ve doyurucu seks hayatı olan insanlar, daha az stres ve daha az bunalım yaşıyorlar, fiziksel, mental ve duygusal anlamda genellikle daha sağlıklı oluyorlar.
ilişkide sevişmenin faydaları 2

Seks, kalori yakar. Bütün o zorlu diyetleri unutun ve sevişmeye hazırlanın! Yalnızca 30 dakikalık bir seks, 90 kalori yakmanızı sağlar. Kulağa çok etkileyici gelmiyor olabilir, ama haftada ortalama üç kez seks yaparsanız, yılda 2,5 kg verebilirsiniz! Ya da Forbes dergisine göre, bir yıl boyunca haftada iki kez seks yaparak, yedi büyük porsiyon makarnadan alacağınız kaloriyi yakabilirsiniz!
ilişkide sevişmenin faydaları 3

Seks, acıyı hafifletir. Orgazm ciddi bir narkotiktir! Oksitosin vücutta doğal olarak ortay çıkan bir kimyasal orgazm sırasında ve sonrasında, birkaç farklı endorfin ile bir arada çalışarak acı hissetmediğinizden emin olmak için vücudunuzda dolaşır.
ilişkide sevişmenin faydaları 4

Seks, yaşlanmayı geciktirir. Düzenli seks, kan dolaşımımıza, testosteron da dahil, birçok “mutlu” kimyasal gönderir. Yaşlandıkça, testosteron seviyemiz düşer. Seks, stoklarınızı yeniden doldurmanın, yüzünüzde genç bir ışıltıyla yeni kemikler ve kaslar üretmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur. Haftada ortalama dört kez seviştiklerini söyleyen kadın ve erkekler, en az 10 yıl genç gösteriyorlar.
ilişkide sevişmenin faydaları 5

Sevişmenin faydaları olarak görülen seks, bunalım için bire birdir. Orgazm sonucu salgılanan kimyasallar, kişiyi sakinleştirir. Mastürbasyon ya da seks, ikisi de uyumaya yardımcı olur. Araştırmacılar, seksin, beyinde yeni nöronların oluşumunu sağlayan serotoninin üretimine yardımcı olduğunu söylüyor. Birçok kimyasal ve antidepresan ilaçlar, serotonin seviyesini artırma amacındadırlar. Bu ilaçların etkisi 3–4 hafta sonunda görülmeye başlar ki bu süre yeni nöronların da oluşum süresidir. Bu ilaçları etkili birer tedavi yöntemi olarak adlandırabilmemizin tek sebebi, tıpkı seks gibi hücre gelişimini artırmalarıdır.

Bunu Okudunuz mu?  Eski Sevgili'yi Unutmanın Yolları

Bunların haricinde ayrıca;

Cinsellik beyinde endorfin üretimini arttırır, bu kimyasal molekül, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verir tatmin hisleri yaratır.
Keyif maddesi, endorfin, serotonin ve dopamin coşku yaratır. beş duyu organı, okşanmakla, yemekle, içkiyle uyarıldığında bu duyular doğrudan beyne ulaşır.
Acıları azaltır, cinsel tatmin acı eşiğini yükseltir. bu da endorfinin etkilerinden biridir. cinsel ilişkinin gevşetici etkisi, kas çekilmelerinde meydana gelen acıları da hafifletir.
Kasları gevşetir, okşamaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılır. derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınır. beyinden gelen emirle kaslar gevşer.
Kan dolaşımını arttırır, uyarılma sırasında kan akışı cinsel organlarda yoğunlaşır, biraz vücuda yayılır. arterler önce gerilip zevk anında gevşer.
Kalbi çalıştırır, cinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110-180’e çıkar. ancak bu etki, seksin sporun yerini dolduracağı anlamına gelmez. çünkü cinsel ilişki kısa sürelidir.
Daha formda hissettirir, sevişme sırasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi vardır. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybedilir. bu yarım saat tenis oynamakla eşdeğerdir.
Adeti düzenler, düzgün bir cinsel hayat hormonel dengeyi korur ve adetin düzenli olmasını sağlar. düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.
Olumlu düşünmeyi sağlar, orgazm sonucu serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önleyip olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı sağlar.
Bağırsakları çalıştırır, cinsel ilişki sırasında karın kaslarının kasılması, derinlere kadar etkisini gösteren bir masaj gibidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ