18.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Havuç Neden Turuncu?

  • 05 Ekim 2018
  • 300 KEZ OKUNDU
Havuç Neden Turuncu?

Havuç gerçekten turuncu mu? Biliyor musunuz? Yoksa beyaz mı? Havucun kökeni kimlere dayanıyor? Havuçta bulunan vitamin hangisidir?

Havuç bir zamanlar beyazdı. Maydanozgillerden olan kişniş tohumu gibi köklerinde turuncu renk yatar. Bu rengin sebebi de havuçların içeriğinde karoten olduğundan kaynaklanıyor. Bunlar, bitkilerin fotosentez sürecinde kullandıkları kimyasal bileşiklerdir. Ama yer altında büyür. Yer altındaki akrabaları olan kavzakökü ve şalgam çoğunlukla beyazdır.

Havuçların rengi neden parlaktır?

Havuçlar, modern İran ve Afganistan topraklarından gelmektedir. Yaklaşık 32.000 gene (insanlardan daha fazla) sahiptir.

Bunlar arasında, bu karotenoidleri alfa ve beta-karoten olarak biriktirmeye yardımcı olan iki çeşit vardır.

Bilim adamları, ilk olarak daha parlak havuçların kazara büyüdüğüne inanıyor ve insanlar onu vahşi yaşamdan ayırmak için geliştirmeye başladılar. Yaklaşık 1100 yıl önce mor ve sarı renk çeşitleri vardı. Daha fazla üreme sayesinde, şu an modern olana benzer bir renk yani turuncu havuç (kavuniçi) ortaya çıktı.

Havucun Kökeni Kimlere Dayanıyor?

Hollandalıların, 16. yüzyılın Hollanda burjuva devriminin lideri olan ve İspanya’nın egemenliğine karşı olan Wilhelm Orange ile turuncu havuç ürettikleri hakkında ilginç bir teori var.

Bu teorinin doğru ya da yanlış olduğunu bilmiyoruz fakat turuncu hanedanı ile sembolik bir ilişki vardı. Dahası, neredeyse tüm modern Avrupa havuçları, bir zamanlar Hollanda’nın Horn şehrinde yetişen bir çeşitlilikten gelir.

Bu şekilde bir portakal çeşidinin zaferi gündeme geldi. Bu çeşitlilikte insan gözü için en önemli besleyici olan, A vitamini yüksek miktarda bulunmaktadır.

Britanyalıların İkinci Dünya Savaşı sırasında aktif olarak kullandıkları bir efsane vardı. “Havuç geceleri görebiliyormuş” gibi. Havadaki radar teknolojisini gizli tutmak için mitoloji İngiliz pilotları arasında yayıldı. İngiliz pilotları, Britanyalıların havuç tüketimi nedeniyle bu kadar usta ve doğru olduğuna inanıyordu.

Bunu Okudunuz mu?  Hayvanlardan İnsanlara Kan Nakli
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ