18.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Gıda Saklama Koşulları

  • 19 Kasım 2018
  • 100 KEZ OKUNDU
Gıda Saklama Koşulları

Her mutfakta bulunan ilk 10 yiyeceğin gıda saklama koşulları, ipuçları

Marketten ya da pazardan tazeyken alıp eve getirdiğiniz gıda maddelerinin ömrünü ve tazeliğini uzatmak için yapmanız gereken birkaç basit şey var. Bu sayede mutfak harcamalarınızı azaltabilirsiniz ve sağlığınıza zarar verme ihtimali olan bayat yiyecekleri yeme riskiyle karşılaşmazsınız. İşte evimizde en sık tüketilen 10 yiyeceğin doğru gıda saklama koşulları..

Elma saklama koşulu, ipucu

Elma Nasıl Saklanır?

Elma oda sıcaklığında saklanabilir ancak ömrü uzun olsun istiyorsanız buzdolabında sebzelik çekmecesini kullanmalısınız. Bu sayede elmanın olgunlaşma süresini uzatabilir ve elmalarınızı birkaç hafta boyunca lezzet ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Un saklama koşulu, ipucu

Un Nasıl Saklanır?

Un‘u çoğumuz marketten aldığımız ambalajda saklıyoruz. Ancak hiç açılmamış bile olsa bu paketler hava aldığından unun ömrünü kısaltıyor. Bunun yerine ununuzu hava almayan kapaklı cami metal ya da plastik bir kavanozda saklamalısınız. Özellikle kepekli unlar daha hızlı bayatlar. Bu nedenle kepekli unlarınızı kavanozla buzdolabına da kaldırabilirsiniz.

Patates Nasıl Saklanır

Patates Nasıl Saklanır? Gıda Saklama Koşulları

Patatesin taze kalması için kuru, serin ve karanlık bir yerde tutulması gerekir ve bu yer kesinlikle buzdolabı değildir. Ortalama sıcaklığı +4 derece olan buzdolabı patates için çok soğuktur. Bu düşük dereceler patatesteki nişastanın şekere dönüşmesine neden olur. Bu da renginin ve lezzetinin bozulmasıyla sonuçlanır.

Sebze ve meyvelerin saklama zamanlarını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Soğan saklama koşulları nasıl saklanır

Soğan Nasıl Saklanır? Saklama İpuçları

Soğanların da patates gibi kuru, serin ve karanlık bir yerde tutulması gerekir. Ama bu patateslerin yanı olamaz. Aynı zamanda soğanların hava sirkülasyonu olan bir yere ihtiyacı vardır. Bunun için en uygunu soğanları temiz bir kadın çorabının içinde tek tek düğümlenmiş minik ceplerde tutup yüksek bir yere asmaktır. Ama bunu yapamıyorsanız buzdolabına da koyabilirsiniz.

Bunu Okudunuz mu?  Ev Temizliği ipuçları nelerdir?

Taze Et saklama koşulu nasıl saklanır

Taze Et Nasıl Saklanır? Saklama Koşulu Nedir?

Marketten aldığınız et vakumlu kaplarda satılıyorsa kabından çıkarmayın ve paketin üzerindeki saklama koşullarını uygulayın. Ambalajını değiştirmek etin üzerinde bakteri üremesine neden olabilir. Eğer etinizi yağlı kağıda sarılmış halde aldıysanız suyunun akmaması için altına bir tabak koymayı ihmal etmeyin.

Marul nasıl saklanır ipucu

Marul Buzdolabında Nasıl Saklanır? İpuçları, Koşulları

Yapısı çok sulu olan marul, çok kolay bozulabilir. Bunu önlemek için marullarınızı naylon poşetlerde saklamaktan kaçının. Marulun hava alabilen delikli bir torbada saklanması gerekir. Bir diğer yol da marullarınızı iyice yıkayıp bir kase içinde buzdolabına yerleştirmektir. Tamamen kuru haldeki marullarınızı kese kağıdında da saklayabilirsiniz. Kısacası markette marulların üzerine sürekli su püskürtülmesine kanmayın, kuru ortam marulunuzun ömrünü uzatır.

Çiğ Makarna Saklama Koşulları

Çiğ Makarna Saklama Koşulları, Nasıl Saklanır?

Makarnayı genelde hep plastik ya da karton ambalajında saklıyoruz. Ancak bu çok da doğru bir yol değil. Bunun yerine makarnayı tazeyken paketten çıkarıp hava almayan ağzı kapaklı bir cam kavanoza koymalısınız. Böylece makarnanızın nemlenmesini ve bayatlamasını önlemiş olursunuz.

Peynir Nasıl Saklanır Saklama koşulları nelerdir

Peynir Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Sert peynirleri, marketten aldığınız vakumlu ambalajdan yiyene kadar çıkarmayın ve mümkünse buzdolabınızın peynir çekmecesinde saklayın. Bu durumda peyniriniz 6 aya kadar dayanabilir. (Bu süre dondurucuda 8 aya kadar uzatılabilir ama peynir dondurulup çözülünce dokusunu kaybedip ufalanmaya başlar.) Ambalajını açtığınız zaman ise folyoya, yağlı kağıda ya da streç filme sarın ve gecikmeden yeniden buzdolabına koyun.

domates saklama ipucu

Domates Saklama İpucu

Domateslerinizi eve getirir getirmez buzdolabına koymaktan kaçının. Bunun yerine tezgahın ışık, nem ve ısıdan uzak bir noktasında olgunlaşmasını bekleyin. Aksi takdirde buzdolabındaki soğuk hava domatesinizin hücre yapısının ve lezzetinin bozulmasına neden olacaktır. Öte yandan dilimlenmiş domatesi mutlaka buzdolabına koymalısınız.

Bunu Okudunuz mu?  Bebeği Susturmanın Yolları

Ekmek saklama ipucu, koşulu

Ekmek Saklamanın İpucu, Koşulu Nelerdir?

Her zaman ekmeği buzdolabında saklamanın uzun taze kalmasına yardımcı olacağını düşünürüz ama yanlış! Ekmeğinizi buzdolabına koymayın. Buzdolabına konan ekmek daha hızlı bayatlar. Kısa sürede tüketecekseniz serin bir köşede saklayın, uzun süre dayanmasını istiyorsanız da dilimleyip dondurucuya atın. Dondurucudan çıkardıktan sonra tost makinesinde ya da tavada ısıtıp tazelenmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ