23.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Evde Zeytin Yapılışı, Tarifi

 • 26 Temmuz 2016
 • 7.125 KEZ OKUNDU
Evde Zeytin Yapılışı, Tarifi

Evde zeytin yapılışı, tarifi? Çok mu zor? Evde yapılan zeytin daha mı sağlıklı? Evde salamura, sele zeytini, yeşil zeytin, siyah zeytin nasıl yapılır?

Evde zeytin nasıl yapılır?

Zeytin (Olea europaea), zeytingiller (Oleaceae) familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür.

Evde Siyah Kıvırcık Zeytin Nasıl Yapılır ?

Evde siyah zeytin yapılışı için; Zeytin yıkayın, 1 kilo zeytin için 100 gram iri tuzla (kaya tuzu) siyah zeytini biraz tuz, biraz zeytin olacak şekilde karıştırılarak bidona koyun. Bidonun ağzı sıkıca kapatın. 3-5 gün terlemesi için bekletin. Terlediği zaman bidon yatırın ve yuvarlayın, çalkalamayın! Sabah ve akşam 3-5 tur atacak kadar yuvarlamanız yeterli olacaktır. 10 günde bir biriken acı suyu dökün. Acı suyu dökerken iri tuzların dökülmediğinden emin olun. 30-40 gün sonunda tatlanan zeytini tekrar yıkayın ve güneşte ıslaklık kalmayacak şekilde kurutunuz. İsteğe göre ay çiçek veya mısır özü yağı ilave ediniz.

evde zeytin yapılışı 2

Evde Salamura Zeytin Nasıl Yapılır ?

Evde salamura zeytin yapılışı için; Kavanoza zeytini ve kaya tuzunu koyup yaklaşık 1 kg zeytine 2 yemek kaşığı kaya tuzu çok az da zeytinyağı ekleyerek kavanozun ağzını kapatalım. Her gün kavanozu sallayarak zeytinin suyunu salmasını sağlayalım. Bu da 15 gün gibi bir sürede oluyor ve tüm bir yıl boyunca hatta daha da uzun süre bozulmadan kalıyor. Zeytinin aroması yani hafif burukluğu hoşunuza gidiyorsa yemeye daha erken başlayabilirsiniz, yok buruk olmasın derseniz daha uzun süre kavanozda kendi suyunda tutun. Kavanozdaki suyu dökmeyin, zeytin içinde kalsın. Sofrada kekik, kırmızı pul biber ve limon ile tatlandırın.

evde zeytin yapılışı salamura

Evde Sele Zeytini Nasıl Yapılır ?

Evde sele zeytini yapılışı için; Leğenin içine tahta bir yükselti koyup çuvalı tahtanın üzerine yerleştiriyoruz. Bundaki amaç çuvalın akan zeytin suyundan uzaklaştırılması, temasın engellenmesi. Toplanan veya alınan zeytinleri çuvala veya seleye biraz zeytin biraz kaya tuzu olacak şekilde sırayla yerleştiriyoruz. 3-4 gün hiç dokunmadan bekliyoruz. Sonra her gün çuvalı değiştiriyoruz ki zeytinler iyice karışsın. Leğendeki acı suyu da döküyoruz. Acı suyu akıp tuzla pişmesi tamamlanınca ki bu yaklaşık 15-20 gün sürebilir ve zeytinler büzüşür, tadına bakıp kavanozlara koyun. Sele zeytininin, salamura zeytin gibi uzun süre dayanmayacağını da unutmayın.

Bunu Okudunuz mu?  Fırında Ekmek Beyaz Peynirli Yumurtalı

evde siyah zeytin yapılışı

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ?

Evde yeşil zeytin yapılışı için; Zeytinleri kırıp bidona doldurun. 1 kilo zeytin için 200 gram sofralık tuzu yeteri kadar suda eritilip bidona doldurun. 1 hafta tuzlu suda bekletilip acı tuzlu suyu boşaltın ve tekrar tuzlu su yapıp bidona doldurun. (İkinci tuzlu su bidondaki zeytin bitene kadar içinde kalacak) 15-20 günde tatlanan zeytini, sofrada kullanmak istediğiniz miktarda bidondan alın. Yiyeceğiniz kadarını akşamdan tatlı suda bekletin.

evde yeşil zeytin yapılışı

Not:

 • 5 litrelik pet 3 , 3,5 kilo arası zeytin, 1,5 , 2 litre arası tuzlu su alır.
 • 10 litrelik pet 6 , 7 kilo arası zeytin, 3 , 4 litre arası tuzlu su alır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ramazan Çalık dedi ki:

  Ben tarifinize uygun siyah zeytin yapıyorum. Ancak her yıl küfleniyor ve atıyorum. Birtürlü bu küflenmenin ön7ne geçemedim. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  1. Zeytinci dedi ki:

   Merhabalar Ramazan Bey;
   Öncelikle yapmış olduğunuz tarif hangisidir? Yeşil zeytin mi? Siyah zeytin mi? Salamura mı? Bunu söylemenizi bekleriz. Ayrıca tarladan almış olduğunuz zeytinin kalitesi de çok önemlidir. Ayrıca zeytin yaparken içerisine 1 adet bile çürük, ezilmiş zeytin girerse diğerlerini de bozar. Bunlara dikkat ediyor musunuz? Yoksa yukarıda siz değerli ziyaretçilerimize vermiş olduğumuz zeytin tariflerini birebir uyguladığınızda herhangi bir problem yaşamazsınız. Saygılarımızla,

BİR YORUM YAZ