23.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Emzirme Döneminde Zayıflama Yöntemleri

  • 10 Ekim 2015
  • 991 KEZ OKUNDU
Emzirme Döneminde Zayıflama Yöntemleri

Emzirme döneminde zayıflama diyeti yapmayın, biraz hareketlenin, bol sıvı tüketin, anne sütünü artıran yiyecekler tüketin, bebeği uzun süre emzirin..

Hamilelikte ister istemez kilo alıyor ve bunu doğum sonrası dönemde nasıl vereceğimizi düşünüyorsanız siz emziren annelere bir müjdemiz olacak. Doğumdan sonra hızlı zayıflamak için ne yapmalı sorusuna yanıt teşkil edecek emzirme döneminde zayıflama ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bu sayede emzirme döneminde hem kendinizi ve bebeğinizi aç bırakmadan kilo vermenin yollarını öğreneceğiz hem de doğumdan sonra doğal yollardan zayıflayarak doğum öncesi eski fit ve güzel vücudumuza geri kavuşacağız.

Emzirme döneminde zayıflama diyeti yapmayın

Yaygın bilinen bir yanlış olan emzirme dönemi diyetleri hem anneyi hem de bebeği yorar. Annenin yetersiz beslenmesi ve dilediği besinler ile beslenememesi anneyi stres ve üzüntüye sokar ve bu da anne sütünü artırmak bir yana azaltır. Bu nedenle anneyi strese sokmayacak şekilde emziren annenin süt kalite ve verimini azaltmayacak bir beslenme yöntemi tercih edilmelidir.

Anne sütünü artıran yiyecekler tüketin

Özellikle anne sütünü artıran aynı zamanda bebeğin kemik, sinir sistemi, beyin, göz ve iç organlarının sağlıklı gelişimine olanak sağlayan balık, süt,yoğurt, peynir, bakliyat, tavuk eti, yumurta, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler gibi gıdalardan azami ölçüde faydalanılmalıdır. Anne sütünü çoğaltan bitki çaylarını da aşırıya kaşmadan tüketebilirsiniz.

Bebeği mümkün olduğunca uzun süre emzirin

Burada kastedilen bebeğin ortalama 18-20 aylık olana kadar muhakkak anne sütünden faydalanması gerektiğidir. Böylece hem bebek en sağlıklı besin olan anne sütüyle beslenecek, sizler de kalıcı ve doğal zayıflamanın keyfine varacaksınız. Evet yanlış duymadınız, emzirmek anneyi zayıflatır. Emziren bir anne bebeğin ihtiyacı olan günlük sütü üretmek için ortalama 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu 300 kalorinin sizin günlük tükettiğiniz gıdalardan temin edileceğini kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Ortalama 1 buçuk sene boyunca bebeğini emziren bir anne ayda 1 kilodan 18 ayda 18 kiloyu hiç bir diyet listesine ve zayıflama hareketlerine ihtiyaç duymadan verebilir. Bu altın fırsatı tepmeyin ve doğum sonrası hızlı ve kolay zayıflamanın rahatlığına erişin.

Bunu Okudunuz mu?  Diş Eti Tedavisi Implant Öncesi Şart

Ailecek hep birlikte Aile diyeti yapmanın yolları adlı konumuza da göz atabilirsiniz..

Bol Sıvı Tüketin

Emziren annelerin sıvı tüketmeleri, hem anne sütünü bollaştırmak için gereklidir hem de metabolizmayı hızlandırmak için faydalı olacaktır. Aşırıya kaçmamak şartıyla bol su veya sıvı tüketimi metabolizma hızında artışa neden olur. Bu da vücudun daha fazla enerji tüketmesi ve bölgesel kiloların kendiliğinden kaybolması demektir.

Biraz hareketlenin

Kendinizi zorlamayın ama biraz egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle kış aylarında evden çıkmak ve yürüyüş yapmak hele bebeğe bakma yükü de üzerimizdeyken pek mümkün olmayabilir. Bunun yerine bir koşu bandı alıp haftada 3-4 günlük 45 dk egzersiz yapmak ya da pilates egzersizleri, yoga hareketleri, aerobik, jimnastik gibi zayıflamaya yardımcı egzersizler yapmak işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Bunun için kendinize bir hedef koyun. Misal haftada 150 dakikalık bir egzersiz süresi başlangıç için gayet yeterli olacaktır. Zaman ilerledikçe bu süreyi 250 dakikaya çıkartmanızda bir mahsur yoktur. Ancak egzersizi kilo vermek için değil formda kalmak için yapın. Emziren anneler kilo vermeyi kafalarına takarlarsa bu sefer yemekten imtina ediyorlar ve bebeğimiz bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Uykunuza dikkat edin

Emziren annelerin uykusunu alması demek hem sütü bol üretmeleri hem de doğal kilo vermek için metabolizma hızını yüksek tutmalarına yardımcı olmak demektir. O nedenle uykunuzu alın ki hem bebeğin hem de kendinizin sağlığını garanti altına almış olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ