23.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Dünyanın En İlginç 8 Festivali

  • 27 Temmuz 2015
  • 910 KEZ OKUNDU

Bu videoda dünyanın en ilginç 8 festivali var bu festivallerini bir araya getirdik. Bebeklerin üzerinden atlayanlardan boğalardan kaçanlara, birbirinden acayip 8 dünya festivali.

Listemize Hindistan’dan dini bir festivalle başlıyoruz. Thaipusam (taipuzam) festivalinde insanlar vücutlarına delici cisimler batırıyor. Ne kadar acı çekerlerse Tanrı’ya olan bağlılıklarını da o kadar gösterdiklerine inanıyorlar. Hatta bunu daha da ileri götürmek isteyenler, kendini çengellerle bir yere asıyor. 48 saat önceden oruç tutarak ve vücudu temizleyerek başlayan ritüeller, festival günü vücuda delici aletleri batırarak sonlandırılıyor.

Sırada Tayland’dan bir festival var. Budist takvime göre yeni yıl Nisan ayında. İnsanlar Songkıran (sonkıran) festivalinde yeni yılı kutlamak için sokaklarda su savaşı yapıyor. Ama ne savaş! Su tabancalarının yanı sıra fil kullanmak bile serbest. 2 gün boyunca sürekli birileri bir yerlerden çıkıp üzerinize su fışkırtıyor. Su savaşının temelinde ise yıkanarak günahlardan arınma ve yeni yıla taze bir başlangıç yapma inancı yatıyor.

Şimdi de İspanya’dayız. La Tomatina, yani domates festivali, Ağustos’un son çarşambasında yapılıyor. 1945 yılında gençlerin eğlence olsun diye başlattığı domates savaşı zamanla festivale dönüşmüş. Kurallara göre domatesi atmadan önce sıkmanız gerekiyor. Bunun sebebi de tabii ki yaralamaya sebep vermemek. Festival boyunca kamyonlarca domatesle savaş yapıldığı için sokaklarda domates suyundan göller oluşuyor.

İstikamet Güney Kore. Boryeong Çamur Festivali için 2 hafta boyunca dev havuzlar kuruluyor ve insanlar çamurun içinde yuvarlanıyor. Her yıl iki buçuk milyona yakın turiste ev sahipliği yapan festivalde kullanılan çamur ise şifalı. Yani pek çok insan çamurun içinde eğlence olsun diye debelense de festivalin çıkış amacı sağlık. Mineraller açısından çok zengin olan Boryeong çamuru, kozmetik endüstrisinde kullanılıyor.

Tayland’a geri dönüyoruz. Bu festival sizi çok şaşırtacak. Maymun Açık Büfesi Festivali için halk bir tapınağın bahçesinde devasa bir sofra kuruyor. Şehrin etrafında yaşayan iki bine yakın ‘makak türü maymun’ tüm gün bu sofrada tıka basa yemek yiyor. Konuklar maymun olunca tabii menüde ağırlıklı olarak sebze ve meyve var. Festivalin amacı hem maymunlara güzel bir gün geçirtmek hem de şehre on binlerce turistin gelmesini sağlamak.

Bunu Okudunuz mu?  Yakın Gelecekte Neler Olacak

Çılgın bir festival için tekrar İspanya’dayız. Boğalardan Kaçış isimli festivalde sokaklara her seferinde 6 kızgın boğa salınıyor ve siz de onlardan kaçıyorsunuz. 8 gün süren festivalde adrenalin çok yüksek çünkü kaçamazsanız boğalar sizi yaralayabiliyor. Her yıl 200-300 kişi yaralansa da boğa festivali şehre pek çok turistin gelmesini sağlıyor. Hayvan haklarını savunanlar dünyada benzer 2 festivali durdurmayı başardı. Ancak İspanya’daki Boğalardan Kaçış festivali 1910’dan bu yana aralıksız devam ediyor.

Dünyanın en renkli festivali için Hindistan’a geldik. Hintlilerin Holi dediği, uluslararası camiada ise Renk veya Aşk Festivali adı verilen etkinlikte insanların üstüne renkli pudralar dökülüyor. Aslında bu, kökeni binlerce yıl öncesine dayanan bir dini festival. Asıl amaç, geçmişe sünger çekmek, size yapılanları unutmak ve en önemlisi de affetmek. Günümüzde ise daha çok turistik bir etkinliğe dönüşmüş durumda. Rengarenk pudralarla boyanan insanlar şarkı söyleyerek ve dans ederek festivalin tadını çıkarıyor.

Listemizin sonunda dünyanın en acayip festivali var. Bebek Atlama Festivali her yıl İspanya’da yapılıyor. Buna “Şeytan Atlama” da deniyor çünkü atlayanlar şeytan kılığına giriyor. Bu aslında bir tür vaftiz töreni. Sarı-kırmızı kostüm giymiş temsili şeytanlar, 20 aylığa kadar olan bebeklerin üzerinden atlıyor. Hristiyan inancına göre insanlar ilk günahla doğuyor. Şeytan atlama töreninin amacı da bebeklerin bu günahtan arınması ve kötü ruhların onlardan uzak durması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ