19.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Doğru Meslek Nasıl Seçilir?

  • 07 Temmuz 2016
  • 1.610 KEZ OKUNDU
Doğru Meslek Nasıl Seçilir?

Kişilik ve karakterinize uygun bir doğru meslek seçimi, hayatınız boyunca size bir avantaj olarak geri döner. Yanlış bir mesleği seçip sevmediğiniz, beceremediğiniz bir işte çalışmak size de çevrenize de zarar verecektir.

Genellikle lise çağında liseye başlamadan önce kafada oluşan fikirler ile doğru meslek seçilir. İleride ne olmak istiyorsun sorusu bu dönemde sıkça sorulur fakat ne yazık ki tecrübesiz ve seçimlerinden bihaber çocuklar o yaşlarda buna sağlıklı karar veremez. Okul ve dershanelerde bunun için rehberlik bölümleri ile rehber hocalar, çocuklara bir nebze olsun ışık tutmaya çalışır.

Lisede, üniversitede istediği bölümün ne olduğunu çoğu çocuk bilemez bunu kestiremez ve mezun olduğunda da iş işten geçmiştir.

Ülkemizde de yanlış meslek seçen ve işinden memnun olmayan binlerce genç var. Buna bağlı yaşanan işsizlikler de cabası.. En azından olgunlaşmaya başladığımız üniversite çağında doğru ve ileriye yönelik bir karar vermeliyiz. İlk yıllarımızda farklı bir bölüme yönelmek için geç sayılmaz. Ancak son senedeysek veya mezun olduysak o mesleğe devam etmek kaçınılmazdır.

Doğru meslek seçimi

Ha, diyeceksiniz ki, kim kendi branşında çalışıyor? Farklı dallarda çalışanlar da iyi kazanıp, başarılı olabiliyor. Elbette. Ama tüm bu süreçte, her aşamayı sağlıklı bir şekilde aşabilmek marifet. Karakteriniz, yaşam tarzınız, aldığınız eğitim, yaşadığınız çevre, bulunduğunuz yerin ekonomik ve sosyal durumu gibi pek çok faktör, mesleğinizi ve işinizi etkileyecektir. Siz ise, akıllıca düşünüp bir karara varmalı ve sizin için en ideal işi seçmelisiniz. Meslek edindirme kurslarına katılıp bir sertifika alabilirsiniz.

Yok ben meslek sahibi olmayacağım, normal bir eleman olacağım nerede olursa işe girip gerektiğinde çıkacağım diyorsanız, siz bilirsiniz. Ancak bunun kalıcı olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Doğru meslek seçme adına kişilik analizi içeren anket tarzı testler de mevcut. Bu tür testlere internetten de kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin ben bu testi yaptım ve doğru sonuçla karşılaştım. Çıkan meslek gruplarından biri benim şu an mesleğimi icra ettiğim işlerden biri çıktı. Size de bu tür testler tavsiye ediyorum. Yaşınız ne olursa olsun, şunu bilin ki, hiç bir şey için geç kalınmamıştır.

Bunu Okudunuz mu?  Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa

Öğrenci hayalleri ipuçları nelerdir?

meslekler

Asıl bunu düşünüp elini eteğini çekmek yapılacak en büyük kötülüktür. Zamanı geriye değil, ileriye götürmeye bakın. Bu hem size hem çevrenize faydalı olacaktır. Doğru meslek seçerek hem hayatımızı kazanırız hem sosyal, aktif ve mutlu oluruz. Egomuzu tatmin ederiz. Bizi biz yapan değerleri yerine oturturuz. Maddi manevi önceliklerimiz olur.

Özgürlüğümüz olur. Muhtaçlık yok olur. Yanlış meslek seçimine bazen eğitim sistemleri de bizi itebiliyor. Üniversitede yeterli kontenjan veya bölüm olmaması, istenilen ve gerekli bölümlerin açılmaması, eğitimci eksikliği veya yetersizliği gibi önemli konular mevcut maalesef. Gelişmiş bir ülkedeki gibi eğitim özgürlüğümüz yok kısıtlı diyebilirim. Fakat yine de var olan imkanları değerlendirerek sağlıklı bir seçim yaparak belki de uzmanından destek ve fikir alarak iyi bir meslek ve işe sahip olabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ