18.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Çay Lekesi Nasıl Kolay Çıkar?

  • 23 Ağustos 2017
  • 1.089 KEZ OKUNDU
Çay Lekesi Nasıl Kolay Çıkar?

Evde olası kazalar her zaman yaşanır. Bunlardan en istenmedik olanı ise kuşkusuz çay lekesidir. Çay lekesini daha pati pati yürüyen küçük yumurcaklar yapsa da biz büyüklerin istemeden yaptığı düşmeler, ani hareketler sonucunda çay lekeleri karşımıza çıkabiliyor. Çay lekesi olunca paniğe kapılmaya gerek yok. Hem doğal yöntemlerle hem de kimyasal maddelerle çay lekelerini çıkarmak mümkün.

çay lekesi gömlekten çıkar mı?

Beklenmedik kazalar beklenmedik lekelere dönüşüyor. En çok korktuğumuz leke ise halıdaki çay lekesidir. Hele de ev işlerinde tecrübeniz yoksa eyvah eyvah!

Evde her zaman olası kazalarda leke çıkaracak çözümler için sirke bulundurun derim. Birçok lekeye karşı bire bir olan sirke çay lekesi için de geçerli. Çay lekesinde kesin olan çözümlerden birkaçını biz paylaşıyoruz. İşinize kesinlikle yarayacak.

Çay lekesi, çay dökülür dökülmez müdahale ister. Bunun nedeni demliğin içine çayı ilk attığımızda demlikte zamanla kararmalarını yaratan maddedir. Nasıl demlenmeden önce çayın rengi çok açık olurken demlendikten sonra koyu oluyorsa  dökülen yerde çay kaldıkça leke iyice içine işlemiş oluyor. Çay lekesi kaldıkça daha zor çıkar.

Çay lekesi halıdan nasıl çıkar?

halıdan çay lekelerini çıkarma

Çay lekesinin üzerine hemen kuru bir bezle ( sünger olursa hızlı bir şekilde emecektir) fazla çayı emmesi için bastırın ama lekenin daha fazla dağılmaması için ovalamayın.

Fazla çayı halıdan aldıktan sonra ikinci işleme geçelim. 1 kase suya yeteri kadar leke çıkarıcı kosla ilave edelim ve iyice karıştıralım. Lekenin üzerine gelecek şekilde yumuşak bir şekilde yayalım.

15 dakika bekletelim ve lekeleri fazla kenarlara yaymadan nemli bir bezle silelim. Daha sonra durulayalım.

Çay lekesi gömlekten nasıl çıkar?

Çay lekesi gömlek ve kıyafetlerinize döküldüyse bu, halı kadar riskli bir durum değil.

Çay dökülen kıyafetinizi öncelikle hemen soğuk su ile çitilemeden yıkayın. Ardından çamaşır suyundan bir karışıma (1 litre suya 1,5 kapak ayarlayarak) lekeli yeri bastırın. Uygulama sonrası kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayın. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

Bunu Okudunuz mu?  Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenmeli?

Çay lekesi mobilyalardan nasıl temizlenir? Çay lekesi koltuktan nasıl çıkar?

Çay lekesinin belkide en mağduru koltuklarımız oluyor. Nedeni ise çay içmeyi seven bir millet olmamız. Bununla birlikte misafirsiz kalmayız. Eee bu ikili bir aradaysa olası kazaların da meydana gelmesi  gayet normal.

çay leke çıkarma yöntemleri

Mobilyalardaki çay lekelerini şu iki doğal yöntem ile temizleyebilirsiniz:

Dökülen çayın üzerini sünger ile öncelikle dağıtmadan silin.

Mobilyanızın üstündeki çay lekesinin üzerine karbonat gezdirin ve üzerine sıcak suyu fazla olmayacak şekilde dökün. 10 dakika sonra silin.

Koltuklarda çay lekesini temizlemenin bir diğer yöntemi ise sirke. Sirkeyi çay lekesinin üzerine direk uygulayın ve silin. Koltuklarınız hem daha pırıl pırıl olacak hem de lekeden eser kalmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ