18.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Burun Tıkanıklığı için Doğal Yöntemler

  • 15 Haziran 2015
  • 16.626 KEZ OKUNDU
Burun Tıkanıklığı için Doğal Yöntemler

Tıkalı bir buruna sahipseniz, burun spreyleri ya da fısfısları kullanmak yerine burun tıkanıklığı için bu doğal yöntemleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Burun tıkanıklığı genelde sinüzite dayalı olarak görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla soğuk ve kirli havalar da daha çok görülen tıkanıklık bazılarında kronikleşmiş bir durumdur. Piyasada satılan burun spreylerinin ise bağımlılık yaptığını artık bilmeyenimiz yok. Çok zor durumda kalınmadıkça kullanımı önerilmeyen bu fısfıslar yerine doğal ve küçük dokunuşlarla bu tıkanıklığı en aza indirgemeniz mümkün… Peki nedir bu doğal, küçük dokunuşlar?

tıkalı burun

Nemli Oda

Burun tıkanıklığı gibi durumlarda ortamın nemli olması tıkanıklığına iyi gelir. Uyuduğunuz odada kaloriferin üzerine bir su bardağı su koyun veya daha etkili bir nemli ortam için odanızda sürekli bir çaydanlık kaynatarak odanızın nemli kalmasını sağlayın.

nemli oda

Tuzlu Su

Tuzlu su ile burnu temizlemek oldukça etkili bir yöntem. Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı tuz koyarak burnunuzu temizleyebilirsiniz. Vücudun Ph değerlerine yakınlık göstermesini isterseniz de bir çay kaşığı sofra karbonatı ilave edebilirsiniz. İşe yarayacağından emin olun!

tuz mucizeleri

Tıkanıklık için Battaniye Altı

Gün içerisinde kendinizi sıcak tutmak veya bir battaniyenin altına girip terlemek burun tıkanıklığına iyi gelecektir.

battaniye altı

Sütü azaltın

Burunun tıkalı olduğu dönemlerde süt içmekten kaçınmanız gerekecektir. Süt mukus üretimi arttıran önemli bir faktördür ve her zamankinden daha az tüketmeniz gerekebilir.

sütü azaltmak

Zeytinyağı

Burun deliklerine zeytinyağı damlatmak burnun tıkanıklığını etkili bir şekilde açıyor…

zeytinyağı burun tıkanıklığı

Lavanta Çiçeği

Tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynamış suyun içinse 1o dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı buruna çekilir.

lavanta çiçeği

Bol su için!

Bol su tüketiminin burun tıkanıklığını iyileştirici özelliği olduğu biliniyor. İster enfeksiyonel ister alerjik tıkanıklığınız olsun, bol su içmek mukozayı sıvılaştırdığından burun tıkanıklığı azaltıyor.

Bunu Okudunuz mu?  Emzirme Döneminde Zayıflama Yöntemleri

su bol sıvı h2o

Atkuyruğu Kökü

Atkuyruğu otu ve Nergis çiçeği otunun yaprakları aynı miktarlarda alınarak bir havan yardımıyla iyice dövülerek ezilir ve elde edilen karışım bir miktar zeytinyağı ve su yardımıyla sulandırılarak bir gün dinlenmeye bırakılır ve süzülerek her saat başı 4-5 damla burna damlatılır.

at kuyruğu kökü

Mısır Kökü

Mısır kökü bir miktar suyun içine alınarak kaynatılıp süzüldükten sonra elde edilen su zeytinyağı ve nane suyu ile iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen karışımdan hastalık boyunca tıkalı burna çekilir.

mısır kökü

Zencefil

Sinüzitten kaynaklanan bir burun tıkanıklığına zencefil bitkisi çok iyi gelmektedir. Bu bitkinin her gün iki fincan kadar çayı içilebilir veya yemekler ile birlikte kullanılabilir.

zencefil

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ergün(Azerbeycan) dedi ki:

    Teşekkürler

  2. ennur dedi ki:

    Allahım razı olsun <3

BİR YORUM YAZ