22.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Böğürtlenin Faydaları Zararları

 • 08 Ekim 2015
 • 1.322 KEZ OKUNDU
Böğürtlenin Faydaları Zararları

Böğürtlenin faydaları ve zararları nelerdir? Böğürtlen nasıl kullanılır? Şifalı bitkilerden böğürtlenin faydaları, zararları ve kullanım şekillerinden bahsedeceğiz.

Böğürtlenin faydaları, zararları ve kullanımı hakkındaki konumuza göz atalım.

Böğürtlen Nasıl Bir Bitkidir?

Böğürtlen, güller familyasına ait bir bitkidir. Kuzey yarım kürenin ılıman iklim bölgeleri anayurdu olan, Rubus cinsi 400 kadar çok yıllık çalı türünün ortak adına böğürtlen denir. Ülkemizdeki orman ve fundalıklarda, yol, bahçe ve hendek kenarlarında bunun 17 türüne sıkça rastlanır. 1-3 metreye kadar böğürtlen türleri boy atabilirken, kimi türleri sarmaşık şeklinde, kimileri de yerde sürünerek gelişir. Konumuzla bu türlerden en çok ilgili olanı “Adi Böğürtlen” (R. Fruticosus) türüdür.

Yani böğürtlen diye anılan bu bitki 3 m boy atabilir. İki yıllık dikenli gövdeleri, kenarları dişli 3-5 yapraktan oluşan ve kışın yaprakları dökülmeyen, yaz aylarında salkım halinde tek tek açan pembe ya da beyaz çiçekleri vardır. Yazın sonunda ya da sonbaharın başında bu çiçekler kırmızımsı kara renkli, çok ince üzerinde tüy olan, duta benzeyen meyvelere dönüşür. Böğürtlen yer ve toprak konusunda hiç seçici değildir. Seyrek olarak döktüğü tohumlarıyla; yere değen dallarının daha çok köklenmesi ile ya da yeniden köklerinin filizlenmesiyle çoğalır. Çok dikenli de olduğu için doğal çit olarak çok tercihe dilen bir bitki türüdür. Sabit ve uçucu yağ, meyve şekeri, sitrik asit, organik asitler, C vitamini, pektin ve demir, yapraklarında tanen ve organik asitler böğürtlen meyvelerinde bulunur. Meyve olarak böğürtlen çiğ yenildiği gibi şurup, reçel, şekerleme, pasta, likör ve sirke yapımında da kullanılır.

Böğürtlenin Faydaları Kullanımı ve Tıbbi Etkileri

 • Bedeni güçlendirici özelliği olan bir toniktir.
 • Damar ve doku büzücü etkisi bulunmaktadır.
 • Diyareyi keser, peklik verir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Aybaşı dönemlerinde kadınlarda aşırı kan gelmesini önler.
 • Hamile kadınlarda sırt kaslarını güçlendirici özelliğe sahiptir.
 • Böğürtlen kökünden; ayak yorgunluğu için hazırlana su 1 litre suyun içerisine 100 gram kadar böğürtlen kökünü atıp kaynatırız. Ayaklarınızın dayanacağı ısıya göre, ayaklarınızı koyarak dinlendirebilirsiniz.
 • Ayrıca böğürtlen çiçeklerinden hazırlanan el losyonu da vardır şöyle ki; 1 litre suyun içerisine 50 gram böğürtlen çiçeğini koyup kaynatılarak elde edilen bu su ellere oldukça şifalıdır.
 • Bez bir torba içine böğürtlenin taze yaprakları ve taze filizlerinden hazırlanan karışım konulur vede banyonuzda duş kafasının altına asılarak suyun içinden geçmesi sağlanarak altında duş alınır.
 • Böğürtlen taze toplanarak meyveleri yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir.
Bunu Okudunuz mu?  Mucizevi Kuruyemişler ile Zayıflama

Böğürtlen Nasıl Kullanılır?

Tüm bu etkileri sağlaması için özenle taze ya da gölge yerde kurutulmuş yaprakları, bitkinin meyveleriyle karıştırılarak kullanılır. 3 tatlı kaşığı bu karışımdan alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 20 dakika kadar demlendirilerek infüzyon hazırlanır. Günde üç kez birer bardak bu infüzyondan alınır.

Ağız yaraları, bademcik ve boğaz enfeksiyonu ve diş eti kanamalarına iyi gelir. Yukarıda anlatıldığı biçimde hazırlana infüzyonla bunun için günde üç-dört kez gargara yapılır.

Böğürtlenin Zararları

Böğürtlenin vücuda hiçbir zararı yoktur. Lakin aşırı kullanılması durumunda zararlı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ