23.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Bebek Sakinleştirmenin Yolları!

  • 11 Eylül 2015
  • 992 KEZ OKUNDU
Bebek Sakinleştirmenin Yolları!

Ten temasıyla sağlanan sözsüz iletişimin, ilişkinin niteliğindeki önemi büyük. Bebek sakinleştirmenin yolları, anlayacağınız siz siz olun, masaj deyip geçmeyin! Hemen işe koyulun. Tüm duyularınızı kullanın.

Bebek sakinleştirmenin yolları dediğimizde ilk aklımıza gelen soru; Bir bebek nasıl sakinleşir? Hemen susturmak için ne yapmamız gerekir? tarzında sorularla, bebek ağladığında; hemen emziğini ver, biberonunu ver, oyuncağını ver gibi cevaplar karşımıza çıkmaktadır.

Bebekle geçirilen ilk günler

Aslında ağlamak, bebeğinizin bildiği konuştuğu bir dil. Ağlayan bebeği sakinleştirmek için bu dil sizinle iletişim kurabilmesinin tek yolu. Siz de gelin onunla savaşmayın. Aksine neden ağladığını yorumlamayı öğrenin. Aç olduğu için ya da uykusu geldiği için ağlıyor olabilir. Ya da altının değişmesini istiyordur. Belki de sadece kucaklanmaya ihtiyacı var.

Deneme yanılma

Bebeğiniz zor bir bebek olabilir. Bu yüzden onu sakinleştirmeyi öğrenirken farklı teknikler deneyin. Böylece hangisini daha çok sevdiğini keşfedebilirsiniz. Ama unutmayın ki, büyüdükçe bebeğinizin tercihleri de değişir. Bir hafta önce işe yarayan ve onu sakinleştiren yöntemi bir hafta sonra çığlık atmasına neden olabilir.

Yakınlaşmak

Onu kucağınıza alın ve göğsünüze yaslayın. Böylece omuzlarınızdan yukarı doğru bakabilir. Size yakın olmayı seveceğini biliyorsunuz. Göğsünüzde yatarken dünyaya bambaşka bir gözle bakıyor olacak. Bu da onu sakinleştirecek. Huysuzlanırsa da omzunuzdan göğsünüze doğru indirip emzirirsiniz.

Hafifçe sallayın

Bebekler sakin, ritmik, nazik hareketleri sever. Onları kucağınızda hafifçe sallayın. Ya da yattıkları yerde yavaşça bir sağa bir sola çevirin. Sırtına ya da poposuna çok hafifçe pat pat diye vurabilirsiniz. Bu da ona kalbinizin ritmini hatırlatır.

Güzelce ovalayın

Masajın ağlamayı azalttığı kanıtlanmış durumda. Bebeğinizin önce ellerini, ayaklarını hafifçe ovun. Sonra da bedenini dairesel hareketlerle okşayın. İşe yaramazsa da başka bir gün tekrar deneyin. Belki o sırada ihtiyacı olan başka bir şey.

Bunu Okudunuz mu?  Ev Temizliği ipuçları nelerdir?

Çocukların ağlama alışkanlığından kurtulmaları için;

  • Çocuğunuz oynanmasını istemediğiniz bir gereçle oynuyorsa, yavaşça elinden alarak ilgisini çekecek diğer bir oyuncak vermelisiniz.
  • Çocuğa rahatlıkla oynayabileceği bir yer ayırmalısınız.
  • Çocuğa sürekli yapma, elleme, koşma demekten sakının. Çünkü çok sıkı ya da çok rahat bir disiplin anlayışı çocuklara zarar verir. Çocuğu korkutarak disiplin vermek kısa süreli işe fayda ama uzun vadede çok zararlı problemlere yol açabilir.
  • Olumlu davranışları ödüllendirilmeli, olumsuz davranışların reaksiyon verilmeden sakinleşmesini beklemelisiniz.
  • Çocuk her ağladığında istediğini yapmayarak bu davranışın işe yaramadığını ona göstermelisiniz.
  • Çocuk ağladığında diğerlerinin yanından ayrılarak ağlamasının geçmesi için, dikkati diğer noktalara çekilip, sakinleşince konuşmak ve ona neden kızdığınızı anlatmanız gerekir.
  • Disiplinde olumlu davranışları ödüllendirme, olumsuzları ödüllendirmemek ve pekiştirmeyi 1-2 ay deneyin. Sonra hala olumsuz davranışlar devam ediyorsa yaptığı davranış karşılığında geciktirmeden, belirli süreli olarak, sevdiği bir etkinlikten mahrum bırakma taktiğini uygulayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ