19.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Adet Gecikmesi Nedenleri

  • 02 Haziran 2015
  • 1.008 KEZ OKUNDU
Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi nedenleri hakkında bilgi vermek istedik. Adet gecikmesi nedenlerinden bahsedeceğiz ve ne yapması gerektiği konusunda yol göstereceğiz.

Adet gecikmesinin nedenleri hakkında sizlere bilgi vermek istedik. Adet gecikmesi olduğu halde gebelik testi yaptıran bir okuyucumuz , gebelik testi negatif çıktığı için bize ne yapması gerektiğini sormuş. Biz de adet gecikmesinin sebeplerinden bahsedeceğiz ve ne yapması gerektiği konusunda ona yol göstermeye çalışacağız.

Adet Gecikmesi Nedir, Adet Gecikmesi Ne Demektir?

Adet gecikmesi kısaca adet kanamasının beklenen tarihte olmaması, gecikmesi durumudur. Adet gecikmelerine tıb dilinde “amenore” denilir. Eğer adetler her ay gecikerek seyrekleşirse, buna seyrek adet görme, yani “oligomenore” adı verilir.

Normal bir kadında, bir adet dönemi (adet siklusu) 21 ile 35 gün arasında sürer. Adetin 35 günden daha uzun sürmesi, adet gecikmesi olarak tanımlanır. Adet kanaması, rahim içi zarının dökülmesi demektir.

Gebelikte, emzirme periyodunda ve menopoz durumlarında adet kanaması olmaz. Bu dönemlerde yumurta olmadığı için adet görülmez.

Adet Gecikmesinin Nedenleri, Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin, üreme çağındaki bir kadında ilk muhtemel sebebi gebeliktir. Normal olarak adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda, gebelik testi yapılmalıdır. Gebe değilse, diğer faktörlerin araştırmasına gidilir.

Adet gecikmesinin sebepleri arasında, en sık görülen sebep, yumurtanın geliştiği folikülün çatlamamasıdır. Aslında kadınların bir çoğunda yılda bir defa siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşanmakta, ama pek çok defa bir kaç günlük gecikmeye sebep olduğu için fark edilmemektedir.
Gebelik haricinde adet gecikmesinin pek çok sebebi olabilir. Bunlar arasında hormonal faktörler ( polikistik over sendromu PCOS, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve prolaktin hormonu salgı bozuklukları), üreme organları ile ilgili çeşitli problemler, stres, mevsim değişiklikleri, mekan değişiklikleri, ağır yapılan egzersizler, beyin tümörleri, yemek yememe bozukluğu (anoreksi nevroza), aşırı zayıflık ya da dengesiz beslenme gibi çeşitli sebepleri sayabiliriz.

Bunu Okudunuz mu?  Bronz Tenin Vazgeçilmezi Bembeyaz Dişler

Adet Gecikmesi Nedenleri ( Hormonal Sebepler)

Adet görmek, hormonlarla ciddi biçimde alakalıdır. Beyinden salgılanan bazı hormonlar (GnRh,FSH,LH gibi), yumurtalıkları uyarır ve östrojen hormonu üretilir. Yumurtlama olursa progesteron hormonu üretilir. Progesteron östrojeninin etkilerini dengeleyerek düzgün, normal bir adet görülmesine neden olur. Beyin ,yumurtalık, rahim arasındaki hormon mekanizmasının bozulması adet düzensizliklerine ( adet gecikmesi, erken adet görme, uzun-kısa adet görme) sebep olur.

Beyindeki hormonları etkileyen çeşitli sebepler adet düzensizliklerine sebep olabilir. Stres, iş veya eş değiştirmek, sıkıntılar, üzüntüler gibi bazı sebepler düzenli hormon salgılanmasını bozabilirler. Bu da adet gecikmesine sebep olabilir.

Tiroid bezi hastalıklarından olan hipotirpid-hipertiroid (tiroid bezinin az-çok çalışması) adet gecikmesine sebep olabilir.

Prolaktin hormonu yüksekliğine (hiperprolaktinemi) neden olan hipofiz bezi hastalıklarında da şikayetler adet gecikmesi ve göğüslerden süt gelmesi olarak görülmektedir.

Yoğun yaşanan stres, mevsim değişiklikleri, mekan değişiklikleri, ağır yapılan diyetler de vücudun hormonal dengesini bozabilir. Bu da adet gecikmelerine sebep olabilir.

Adet Gecikmesi Nedenleri: Diğer Sebepler

Rahim içi yapılan operasyonlar ve özellikle kürtaj, rahim içi dokuyu zedeleyelerek adet gecikmesine sebep olabilir.

Kadınların egzersiz ve spor konusunda aşırı çalışmaları da sebep olabilir. Ağır yapılan egzersizler adet gecikmesine sebep olabilir. Sporcu bayanlar ve balerinlerde rastlanmaktadır.

Adet Gecikmesi Nedenleri: Polikistik over sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromunda, ilk ortaya çıktığı andan itibaren adet gecikmeleri görülür. Adet gecikmeleri ile beraber yoğun ve düzensiz kanamalar da görülür. Aşırı sivilcelenme ve tüylenme sorunları varsa Pcos durumundan şüphelenilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ