19.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

Abbas Hilmi 1

  • 18 Mayıs 2018
  • 259 KEZ OKUNDU
Abbas Hilmi 1

Abbas Hilmi 1, on dokuzuncu asrın ortalarında Osmanlıların Mısır valilerinden. Babası Ahmed Tosun Paşa’dır.

Abbas Hilmi 1, Vehhabiler üzerine sefer yapıp onların fitne hareketlerine mani olmak için vazifelendirilen Mehmed Ali Paşa’nın çok sevdiği torunudur. 1813’de Cidde şehrinde doğdu. Mısır’da yetişti.

Abbas Hilmi 1 Faaliyetleri

Abbas Hilmi 1, amcası İbrahim Paşa’nın 1848 senesinde vefatı üzerine Mısır valiliğine tayin edildi. Bu sırada Osmanlılarda Tanzimat devri başlatılmış ve Mısır’da da Avrupa’nın tesiri ile bir takım reformlar yapılmaya başlanmış, Avrupai tarzda bazı müesseseler açılmıştır. Avrupalıların menfaatleri olan işlere, Abbas Hilmi 1 karşı çıktı. Reformlara açılarak uyulan bu neviden bir takım kuruluşları kapattı. Bu kuruluşlarda misyoner gibi faaliyet gösteren pek çok Avrupalı danışman ve eğitimciyi vazifelerinden aldı. Devrin alimlerinden Tahtavi’yi 1850 senesinde Hartum’a gönderip bir medrese açmasını istedi. Diğer taraftan masrafları kontrol altına aldığı gibi, vergilerde indirim yaparak halkın iktisadi durumunu oldukça iyi bir hale getirdi. Kahire’de bir harp okulu kurdu.

Abbas Hilmi 1, Tanzimat fermanının Mısır’da tatbik edilmesine önce razı olmadı. Sonra İstanbul’dan Mısır’a gönderilen Fuad Paşa vasıtası ile ferman Mısır’da da ilan edildi. İngiliz propagandasına kanan Abbas Hilmi, dedesi zamanında takip edilen Fransız politikasının zararlı olduğuna kanaat getirerek İngilizlerle anlaşma içine girdi.

Onun zamanında bir İngiliz kumpanyası (şirketi), Kahire ile İskenderiye arasında demir yolu inşaatına başladı ve 1853 senesinde tamamladı. Böylece İngilizler, kısa yoldan Mısır içlerine ulaşma fırsatını da elde ettiler.

Abbas Hilmi 1, dedesi Mehmed Ali Paşa‘ya verilen fermanı değiştirerek, valiliğe, ailenin en yaşlısının geçmesi usulünü kaldırmak ve kendi yerine oğlu İbrahim Paşayı bırakmak istiyordu. Bu maksatla oğlunu Abdülmecid Han’a damat yaptı. Fakat vefat etmesi ile bu işi gerçekleştiremedi. Abbas Hilmi, Kırım harbinde Osmanlı sultanı Abdülmecid Han‘a yirmi bin kişilik bir ordu ve bir donanma göndererek yardımda bulundu. Bu yardımı gönderdiği sıralarda Kahire’de ki köşkünde aniden öldü. Zehirlenerek öldürüldüğü de rivayet edilmektedir.

Bunu Okudunuz mu?  Abaza Hasan Paşa

Abbas Hilmi Paşa‘ya da göz atmak isteyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ