18.05.2019 - Ziyagiller Köşkü'ne Hoşgeldiniz..

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

  • 18 Mayıs 2018
  • 312 KEZ OKUNDU
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, her yılın 19 Mayıs günü kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk‘ün gençlerimize armağanı olarak kabul edilen bu günde konuşma yapılır, tören düzenlenir, şiir okunur ve gösteriler yapılır.

19 Mayıs 1919’da Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır. Bu tarih Türk Devletinin itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşının başladığı gün kabul edilir.

Milletlerin en büyük silahı sahip oldukları genç nüfustur. Milletimizin sahip olduğu genç nüfusla, dünyanın en güçlü devleti olma yolunda emin adımlarla yürüyüşünü sürdürmektedir.

Bizlerde Türk gençleri olarak Türk Devletimizi ve milletimizi ileriye götürebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Milletimizin bağımsızlık mücadelesine başladığı bu büyük günün bizlere armağan edilmesi biz Türk gençleri için büyük bir şereftir.

19 Mayısın Gençlik Bayramı olarak kutlanması, medeniyet yolundaki yürüyüşümüzde bizi daha çok cesaretlendirmektedir. Biliyoruz ki, attığımız her adımda verdiğimiz her kararda bütün Türk Milleti bizimle olacaktır.

Biliyoruz ki bizim adımlarımızı kontrol eden büyüklerimiz yaptığımız yanlışları düzeltmek için bize yardım edeceklerdir. Bizler Türk gençleri olarak Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünün gereği olarak tüm insanlığa sevgi ile bakmaktayız ve bu böyle devam edecektir.

Savaşların ve nefretlerin olmadığı bir dünya istiyoruz. Çünkü bizler Mevlanayı da, Yunus Emreyi de, Hacı Bektaş-ı Veliyi de iyi biliyoruz. Onların içindeki insan sevgisini de iyi biliyoruz ve onlar gibi insanları çok seviyoruz. Ancak vatanın bütünlüğü ve milletimizin geleceği tehlikeye girerse, vatanımızı ve milletimizi kurtarmak için düşmanımızın üzerine kabus gibi çökeceğimizden, kutsal değerler için canımızı seve seve vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

Bizler hem dönemde Ulu Önder Atatürk’ün fikirlerini takip edeceğiz ve onun belirlediği hedeflere ulaşmak için hiç durmadan çalışacağız. Bu hedefleri gerçekleştirmek için okul sıralarında öğrencilik yapıyoruz bilimi, tarihi ve sanatımızı öğrenmek için. Öğretmenlik yapıyoruz gelecek nesilleri yetiştirmek için. Doktor oluyoruz, mühendis oluyoruz, işçi oluyoruz ilerleyebilmek için ve asker oluyoruz vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı korumak için; şehit oluyoruz ülkemizi böldürmemek için. Ülkemizi bölmeye çalışan insanlar ne cahil insanlardır ki; Türk gencinin vatanın bir karış toprağına değişmeyeceğini bilmez.

Bunu Okudunuz mu?  2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma Takvimi

Atalarımızın vatan ve ulus için yaptıkları fedakarlıkları ve gösterdikleri çabaların farkındayız. Onların bu şerefli mücadelesi gelecek nesiller için olduğununda bilincindeyiz. Bizlerde yeni nesil Türk Gençliği olarak, muasır medeniyetler seviyesini üstüne çıkmayı hedeflemekteyiz. Bu hedefi gerçekleştirmek için boş durmamak gerektiğini de biliyoruz. Bu hedef için her birimiz farklı bir yoldan yürüyoruz. Ancak hepimizin hedefi büyük bir Türkiyedir. Bu yolda biz gençler olarak kendimize güveniyoruz. Sizlerde bizlere destek olun ve güvenin. Emin olun ki, bu güveniniz hiçbir zaman boşa çıkmayacaktır.

19 Mayıs Şiirleri

O GELİYOR Şiiri
Yıl, 1919,
Mayısın on dokuzu.
Kızaran ufuklardan kaldırıyor başını
Yeryüzüne can veren
Cana heyecan veren
Al yüzlü oğan güneş!
Takanın burnu nasıl Karadeniz’i yırtar;
Siz de bir anda öyle yırtınız uykunuzu,
Uyanın Samsunlular!
Kurutacak gözlerde umutsuzluk yaşını
Al yüzlü oğan güneş!
Bugün Çaltı burnundan gülerek doğan güneş!

Yıl, 1919,
Mayısın on dokuzu.
Uyanın Samsunlular!
Uyumak ölüme eş,
Diriltin ruhunuzu.
Ufukta bir gemi var!

Fakat bu gemi niçin böyle yavaş geliyor?
Acaba yolu mu az, yoksa yükü mü ağır?
Bu gemi umut yüklü, inan yüklü, hız yüklü;
İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır,
Kurulacak yarını düşünen baş geliyor.
Bir baş ki gökler gibi bir küme yıldız yüklü!
Bu gemi onun için böyle yavaş geliyor

Yıl, 1919,
Mayısın on dokuzu.
Ufukta duran gemi gitgide yaklaşıyor
Sanki harlı bir ateş
Yakıyor ruhumuzu.
Beklemek üzüntüsü her gönülden taşıyor.
Üzülmemek elde mi?
Hız yüklü, inan yüklü, umut yüklü bu gemi!

O umut yayıldıkça ruhlara sıcak sıcak,
O hız doldukça bütün damarlara kan gibi,
Gizli gizli inleyen her yürek canlanacak,
Ateşler püskürecek uyanan volkan gibi!

Bunu Okudunuz mu?  Günümüz Dünyasında Walt Disney Karakterleri

Gittikçe büyükleşen
Gölgene dikilmekten
Karardı gözlerimiz.
Koş, atıl, gemi, sana engel olmasın deniz!

Ak saçlı dalgaları birer birer kes de gel!
Kuşlar gibi uç da gel, rüzgâr gibi es de gel!

Celal Sahir EROZAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ